top of page
Vyhledat

Co když nemám příznaky koronaviru a nemoci COVID-19

Autor : Pavel Boček

Jak se chránit

1. Dodržovat zvýšenou hygienu (mytí rukou, dezinfekční mýdla a gely)

2. Zdržet se pobytu v místech s vyšší koncentrací 10 a více osob

3. Vyhýbat se kontaktu s osobami, které jsou viditelně nemocné

4. Posilovat imunitu

Koronavirus může být v mírných případech těžko identifikovatelný, proto může trvat nějakou dobu, než si všimneme, že s námi není něco v pořádku. Za takový čas můžeme nakazit další počet lidí, kteří koronavirus roznesou dále do svého okolí. Abychom tomuto řetězci zabránili, odborníci se pokusili určit nejsilnější příznak COVID-19, který bychom na sobě měli hledat.

Symptom, kterého bychom si měli všímat nejvíce

Mezi příznaky koronaviru patří především horečka, ztráta čichu a chuti, přetrvávající kašel, únava, průjem, bolest břicha a ztráta chuti k jídlu. Vědci dospěli k závěru, že ztráta čichu a chuti může být nejlepším způsobem, jak předpovědět, zdali jsme nakaženi COVID-19. Tento příznak byl mnohem silnější v předběžném určení pozitivní diagnózy onemocnění koronavirem, více než horečka. V takovém případě je vhodné dobrovolně se izolovat minimálně na dobu 7 dní.

Stejná doba karantény platí i u horečky, která se definuje jako horkost na hrudi a zádech, a u nepřetržitého kašle, což znamená silný kašel déle jak hodinu nebo tři a více epizod kašlání během jednoho dne.

Prevence před koronavirem a onemocněním COVID-19

1. Dbejte na důkladnou hygienu, zejména mytí rukou

2. Dodržujte hygienu při přípravě pokrmů (umyté ruce, nekýchat na jídlo)

3. Při kašli a kýchání zakrývejte ústa a nos (platí logicky směrem od nakaženého ke zdravému)

4. Vyvarujte se kontaktu s nakaženými (viditelně nemocnými) lidmi, s příznaky respiračního onemocnění, jako je kašel a kýchání

5. Pečlivě tepelně upravujte maso a vejce

6. Necestujte

7. Hlídejte si příznaky

8. Zůstaňte v obraze a sledujte informace

9. Pravidelně uklízejte a starejte se o čistotu domácnosti

10. Noste správně ochrannou roušku

11. Vyhněte se zalidněným místům i malým prostorům s více lidmi, např. výtahům


Protože se nemoc mezi lidmi přenáší stejně jako chřipka nebo SARS a MERS kapénkovou nákazou, dají se proti jejímu šíření použít roušky a respirátory. Roušky jsou vhodné pro nemocné a nakažené, aby infekci dále nešířili. Před nákazou mohou ochránit respirátory třídy FFP3. Při kýchání, smrkání a kašlání je potřeba použít kapesník, který se hned po použití vyhodí.

Nejvíce dbejte na důkladnou hygienu. Myjte si ruce pokaždé, kdy cestujete po blízkém okolí.Nezapomeňte ani na základní hygienické návyky, jako jsou mytí rukou před a během vaření, po návštěvě toalety, po kontaktu se zvířetem. V domácnosti pravidelně uklízejte a větrejte. Mimo to také dbejte na důkladné očištění nakoupených potravin.

Pokud jste na veřejnosti, nekašlete do dlaní, ale do rukávu či do předloktí. Během pohybu po okolí, či v městské hromadné dopravě si nesahejte do obličeje. Vyvarujte se hodně zalidněným místům. Pokud nosíte ochrannou roušku, ujistěte se, že mezi rouškou a obličejem není mezera, a nepoužívejte ji opakovaně.

Karanténa osob – co mám dělat?

Jste v domácí karanténě. Váš stav nevyžaduje přijetí

do nemocnice. Je důležité dodržovat následující pokyny.

Karanténa osob – co mám dělat?

Jste v domácí karanténě. Váš stav nevyžaduje přijetí do nemocnice. Je důležité dodržovat následující pokyny.

1. Zůstaňte doma

Vy nebo osoba, o kterou pečujete, byste měli zůstat doma s výjimkou lékařské péče (viz bod 3 a 8 – co dělat před vyhledáním lékařské péče). Nechoďte do práce, školy, na veřejná místa a nepoužívejte hromadnou dopravu nebo taxi, dokud vám nebude řečeno, že je to bezpečné.

Jestliže potřebujete obstarat nákup potravin, jiného zboží a léků, musíte požádat o pomoc jinou osobu. Také si můžete nákup objednat telefonicky nebo mailem (online). V instrukcích pro dodání zboží musí být uvedeno, že nákup má být ponechán venku nebo na verandě nebo na jiném vhodném místě.

2. Izolujte se od ostatních osob ve vaší domácnosti

Měli byste zůstat v dobře větratelné místnosti s oknem,které se dá otevírat a pokud to lze, měli byste být separováni od ostatních osob v domácnosti. Zavírejte dveře.

Pokud je to možné, používejte oddělenou koupelnu. Pokud sdílíte koupelnu s ostatními osobami, je nezbytný pravidelný úklid. Pokud nemáte k dispozici samostatnou koupelnu, měla by osoba v domácí izolaci používat zařízení jako poslední, a poté by tato osoba měla koupelnu řádně uklidit. Osoba v domácí izolaci musí používat vlastní ručníky, které nepoužívají další členové domácnosti, a to jak pro osušení po koupání nebo sprchování, tak pro účely hygieny rukou.

Pokud bydlíte na koleji či jiném místě, kde sdílíte společnou kuchyni, koupelnu a společenské prostory, měli byste zůstat jen ve svém pokoji se zavřenými dveřmi, vycházet jen v nezbytných případech a nosit ústní roušku.

Pokud sdílíte s ostatními osobami kuchyň (na koleji apod.),pokud je to možné, nevstupujte do těchto míst, pokud jsou tam přítomni ostatní.Pokud to jinak nejde, noste ústní roušku. Jídlo jezte ve svém pokoji. Použité nádobí myjte ručně v horké vodě s čisticím prostředkem a osušte vlastní utěrkou.

3. Než navštívíte svého lékaře, nejdříve mu zavolejte

Všechny návštěvy lékaře by měly být předem projednány telefonicky. Je to proto, že je ve zdravotnických zařízeních potřeba minimalizovat kontakt s ostatními lidmi.

V případě že se zhorší váš zdravotní stav (objeví se zejména horečka, kašel, dušnost), kontaktujte telefonicky svého lékaře, který bude dále organizovat poskytovaní zdravotní péče ve spolupráci krajskou hygienickou stanicí, případně volejte linku 112.

Pokud potřebujete poradit v souvislosti s koronavirem, jsou k dispozici nonstop linky Státního zdravotního ústavu 724 810 106 nebo 725 191367 nebo 725 191 370. K dispozici jsou i infolinky jednotlivých krajských hygienických stanic.

4. Noste ústní roušku, pokud vám to je doporučeno

Pokud jste dostali ústní roušku, měli byste ji nosit v případě, že pobýváte ve stejné místnosti s jinými lidmi i v případě návštěvy poskytovatele zdravotní péče. Pokud nemůžete nosit ústní roušku, měli by ji nosit lidé, kteří s vámi žijí, pokud jsou s vámi ve stejné místnosti.

5. Kryjte si ústa a nos při kašli a kýchání

Při kašlání nebo kýchání si zakryjte ústa a nos kapesníkem na jedno použití. Lidé, kteří pečují o osoby čekající na výsledky vyšetření na infekci COVID-19, by také měli používat při kašli a kýchání jednorázové kapesníky.

Kapesníky odhazujte do plastového pytle na odpadky (viz bod 10 – nakládání s odpady) a okamžitě po jejich použití si umyjte ruce mýdlem a vodou (po dobu nejméně 20 sekund), opláchněte si je a důkladně osušte. Stejně tak pečující osoba pomáhá při dodržování tohoto pravidla osobě, o kterou se stará.

6. Myjte si ruce

Myjte si ruce a osobě, o kterou pečujete, pomáhejte při mytí rukou. To by se mělo provádět často a důkladně mýdlem a vodou po dobu nejméně 20 sekund, poté si ruce opláchněte a důkladně osušte. Totéž platí pro osoby pečující o kohokoli, kdo je testován na SARS-CoV-2. Nedotýkejte se očí, nosu a úst nemytýma rukama.

7. Vyhněte se sdílení domácích potřeb

Předměty (skleničky, šálky, kuchyňské náčiní, ručníky, ložní prádlo nebo jiné předměty), které jste vy nebo osoba, o kterou pečujete, použili,byste neměli sdílet s ostatními osobami ve vaší domácnosti. Po použití těchto předmětů je důkladně omyjte mýdlem a vodou; k mytí nádobí a příborů lze použít myčku nádobí.

Prádlo, povlečení a ručníky by měly být uloženy v plastovém pytli a vyprány, jakmile bude známo, že testy na SARS-CoV-2 (COVID-19) jsou negativní. Pokud to není možné a musíte prádlo prát, přečtěte si další pokyny k manipulaci s prádlem níže.

8. Nezvěte si domů návštěvy

Pokud si myslíte, že je nezbytně nutné, aby vás někdo navštívil,proberte to nejdříve s vaším lékařem. Pokud musíte mluvit s někým, kdo není členem vaší domácnosti, udělejte to telefonicky.

9. Domácí zvířata

Snažte se držet dál od svých domácích mazlíčků. Pokud je to nevyhnutelné, myjte si ruce před a po kontaktu s nimi.

10. Praní prádla

Pokud potřebujete vyprat doma prádlo, ještě než budou k dispozici výsledky vyšetření, vyperte ho pomocí pracího prostředku při nejvyšší možné teplotě vhodné pro danou tkaninu. Vhodné jsou teploty nad 60 °C. Pokud jeto možné, sušte a žehlete prádlo na nejvyšší možnou teplotu vhodnou pro danou tkaninu.

Při manipulaci se znečištěnými materiály používejte jednorázové rukavice a plastovou zástěru a očistěte všechny povrchy v okolí pračky.

Prádlo nenoste do veřejné prádelny.

Po manipulaci se špinavým prádlem si důkladně umyjte ruce mýdlem a vodou.

11. Odpady

Veškerý odpad (včetně roušek a kapesníků) od osoby v izolaci, by měl být uložen v plastovém pytli na odpadky a po naplnění musí být pevně zavázán. Plastový pytel by pak měl být vložen do druhého pytle a zavázána až poté dán do kontejneru na odpad.

12. Sledujte příznaky onemocnění u sebe nebo u osoby, o kterou pečujete.

Pokud se zhoršuje zdravotní stav vás nebo osoby, o kterou pečujete, např. máte dýchací obtíže, vyhledejte lékařskou pomoc. Pokud se nejedná o nouzovou situaci, telefonujte vašemu praktickému lékaři nebo do nemocnice.

Pokud se jedná o stav nouze a potřebujete zavolat sanitku,informujte volajícího nebo operátora, že jste vyšetřováni na SARS-CoV-2 (nebo že pečujete o někoho, kdo je testován na SARS-CoV-2).

94 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page