top of page
Vyhledat

Městem chodí Mikuláš


V našich myslích jsme už od listopadu na misky vah dávali „bude moci být – nebude moci být“ Mikuláš v Dolních Počernicích? To, že by nemohl být, jsme si vlastně ani nechtěli připustit. A jak to tedy celé od příprav až po závěrečné jiskřičky v očích dětí bylo?


23. listopad: Probíráme se artefakty patřící muzeu, v garáži u MÚ na trubkách od topení dobře zabalené leží Betlémy. Přenášíme je do Infocentra, čistíme, oprašujeme a hledáme jim nejlepší místo. Telefonujeme po všech čertech a sháníme osazenstvo čertů, andělů na Mikuláše.

24. listopad: Vyklízíme sklep, čistíme a dezinfikujeme. Pak tvoříme nové peklo – instalujeme pokladnici, sedmimílové boty, mučicí nástroje, kotel, kouzelný kabát a trůn Lucifera. Nahráváme zvuky pekla.

25. listopad: Nakupujeme dárky u našeho sponzora v Bille. Přivážím jablíčka od farmářů z Tismic. Probíráme masky čertů a andělů.

26. listopad: Technická četa nám přiváží chvojí, krášlíme dvůr. Zdobíme první stromeček před Infocentrem. Natáčíme virtuální prohlídku výstavou Betlémů.

27. listopad: Otevíráme výstavu Betlémů a na první adventní farmářský trh znějí okolím koledy. Kolemjdoucí se fotí u našeho stromečku.


29. listopad: Na první adventní neděli ve dvou domácnostech voní cukroví. U nás v Doubravčicích se peče linecké slepované domácí rybízovou marmeládou a u kolegyně v Kolodějích zase andělé a jakoby krajkou zdobené perníčky. To, aby měl Mikuláš co nabízet a aby bylo co na stromečky.

30. listopad: Nakupujeme další stromečky do Infocentra a věšíme na ně perníčky, jablíčka, slaměnky a andílky. Kolegyně vyrábí vrkoče – staročeskou ozdobu Vánoc. Přijímáme první návštěvníky – většinou maminky s dětmi, které chtějí nasát vánoční atmosféru.

1. prosinec: Balíčkujeme. Stojíme v čísle popisném 25, před sebou banány, jablka, perníky, bonbony a sáčky. Dnes 200 balíčků.

2. prosinec: Připravujeme pekelnou kancelář. Štípáme dříví. A zase balíčkujeme. Dnes dalších 200 balíčků. Začíná sněžit. Vyndaváme sáně a lyže pro Mikuláše.

3. prosinec: Přicházejí prvňáčci z naší základní školy na výstavu Betlémů. Jsou hodní, komunikativní, ledacos vědí a ledacos se dozvědí. A zase balíčkujeme. Dnes posledních 100 balíčků. To snad bude stačit. Na stránkách Oázy a ÚMČ a na sociálních sítích inzerujeme, že přijede Mikuláš na lyžích.

4. prosinec: Dneska přijde Mikuláš. Ráno jdeme vyzvednout balíčky do našeho depozitáře v budově č. 25. Když otevíráme, vidíme, že sem přišel spíš vodník než Mikuláš. Jsme po kotníky ve vodě, prasknul bojler. Naštěstí jsme všechny balíčky umístili na stoly, takže až na to, že 2 hodiny likvidujeme „povodeň“ se nic neděje.

Schází se celý tým a rozebíráme si masky, propriety, malujeme si čertí a andělské obličeje. Balíčky jsou už pod stromečkem. Jsme připraveni a těšíme se.


Od 13 hodin se otevírají farmářské trhy a také brány pekelné i nebeské v Oáze. Zní koledy. Voní svařené víno, perníky a cukroví a začínají přicházet první děti se svými rodiči.

U brány na ně čeká čertík Adam a čertice Jana. Čert Adam topí pod pekelným kotlem. Děti pokračují do pekelné kanceláře za Kateřinou Rohatou. Ta na svém computeru zjišťuje velikost jejich hříchů. Ti, jejichž duše byla zatížena nějakým tím hříškem, musí navštívit Lucifera Jakuba a jeho pomocnice čertice Viki a Ester. Lucifer s nimi hraje v kostky. Jestliže hříšník vyhrává, jsou mu jeho hříchy prominuty. Smazání hříchů je potvrzeno ďábelským certifikátem. Čert Petr pak zachráněné vyvádí z pekla ven.

Cesta k Mikuláši pokračuje přes výstavu Betlémů a občerstvovnu u čertice Markéty a anděla Michala. Nával dětí a rodičů je obrovský. Po půlhodinové čekačce rodiče berou za vděk svařeným vínem nebo grogem. Děti vcházejí do muzea, kde selka Ivana peče voňavé vánoční cukroví. Děti přikládají ruku k dílu nebo jen zobají.

Pak je už čeká Mikulášova družina. Anděl Madlenka zjišťuje z certifikátu, zda hříchy byly odpuštěny. Mikuláš Tomáš naslouchá písním a básním dětí, které si tímto vysluhují sladkou odměnu. Balíček jim předává anděl Terezka. Mikulášova družina ochotně s dětmi zapózuje všem, kteří se chtějí vyfotografovat.

Na závěr přichází ještě jedna nadílka pro výherce QR hry „Popolez po Počernicích“. Mikuláš s čerty losují tři výherce se všemi správnými odpověďmi. Gratulujeme!

Asi 100 nevyzvednutých balíčků putuje do Dětského domova.

Úderem 18. hodiny se zavírají brány pekelné i nebeské. S úlevou sundaváme masky, uklízíme dvůr a sdělujeme si své zážitky. Úleva, že všechno dobře dopadlo – spokojení rodiče, oči dětí se špetkou strachu a s velkou radostí nám dává energii. Děkujeme, že jste přišli. Děkujeme, že všechny přípravy nebyly marné. Máme radost. Díky Vám! Za Mikulášovu družinu děkuje všem Tomáš, Ivana, Markéta a Michal.


18 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page