top of page
Vyhledat

OÁZA pořádala výstavu ku příležitosti 75. výročí osvobození naší republiky


Od konce druhé světové války uplynulo pětasedmdesát let. OÁZA připravovala velkolepou přehlídku dobových uniforem zúčastněných armád, ukázky dobových zbraní včetně samohybného děla, artefaktů a listin, které měly být zapůjčené z Muzea policie ČR. Osud v podobě koronavirové pandemie ale rozhodl jinak. Slavnosti byly skromné, přesto vypovídají, poučné a některé informace překvapující. Informační panely umístěné v areálu OÁZY shlédlo mnoho lidí.

Od 5. května do 26. května proběhla v areálu Informačního a kulturního centra OÁZA výstava s názvem „1945 – ROK SVOBODY“. Tato výstava s sebou nesla motto: „Znát historii vlastní země znamená jít do budoucnosti s hlavou hrdě zvednutou“. Na osmnácti informačních panelech vypůjčených z Centra české historie jsme mohli sledovat, jak probíhal rok 1945 od prvních měsíců, až do definitivního konce druhé světové války. Měli jsme před sebou mnohá dramata obyčejných lidí, hrdinů, kteří se netoužili hrdiny stát, lidí, kteří pouze bránili svůj domov a své právo žít a milovat. Nechyběli nejvýznamnější události a osobnosti roku 1945 v historii 20. století.

Doufáme, že i když příští rok nepůjde o „kulaté“ výročí, že budeme moci původní záměr oslav osvobození uspořádat.


Mimoto zde OÁZA vystavila i články k tomuto tématu od Martina Šíly a fotografie zapůjčené od dolnopočernické starousedlíka pana Beneše a dále fotografie z archivu ÚMČ, na nichž bylo zachyceno období Pražského povstání v Dolních Počernicích.V archivu Informačního a kulturního centra byla mimo jiné nalezena fotografie pilota Rudolfa Staňka, ta byla vystavena s žádostí o jakékoliv další informace. Některé z informací jsme již našli v knize Dolní Počernice z roku 2007. Z ní se můžeme dozvědět, že původně amatérský letec Rudolf Staněk spolu s dalšími nadšenci sestrojili na dvoře zámku větroň – plachťák. Později Rudolf Staněk létal se stíhacím letounem Avia B-534 v tzv. Masarykově letecké lize. A podle dostupných informací zahynul při letecké tragédii v roce 1948. Od Dolnopočernických občanů jsme se dozvěděli, že děti Rudolfa Staňka ještě žijí. Rádi bychom je v letních měsících navštívili a vypátrali o tomto zajímavém rodáku z Dolních Počernic více informací, abychom zaplnili bílá místa, která v jeho životě zatím máme. Budeme vás o tom informovat v dalších číslech Dolnopočernického zpravodaje.Tomáš Král

24 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page