top of page
Vyhledat

Sokolovna slaví 90 let od svého otevření


Dne 4. srpna 1929 se konala slavnost položení základního kamene sokolovny. Slavnost se vydařila i proto, že bylo pěkné počasí. V průvodu šli místní i další členové Sokola a žactvo v krojích i občanském oděvu. Na řečnické tribuně, ozdobené látkami v národních barvách, se střídali řečníci. Vedle tribuny stál stožár s prapory a před ní „na balvanech stavebního kamene položen okrášlen zelení a praporky základní kámen žulový“, který poslal zdarma bratr František Vyhnálek, zdejší rodák. Pak došlo na poklepání na základní kámen. Pak se účastníci bavili v zámeckém parku při veselici, a ještě na taneční zábavě v tělocvičně na Barborce.

Mírná zima počátkem roku 1930 umožnila vnitřní práce v sokolovně – omítalo se, dělaly se podlahy, zábradlí, natíralo se, pokládaly se parkety. Sokolovna byla zkolaudována 5. dubna a dostala čp. 290.


Sokolovna se slavnostně otevírala 25. května 1930. Už v předvečer byla uspořádána tělocvičná akademie. Hráli tu populární Melody Boys pražského Radiožurnálu. Vlastní slavnost spojená s veřejným cvičením se konala na druhý den. Po obědě šli sokolové průvodem, při němž hrála hudba hloubětínské sokolské jednoty, večer se v naplněné sokolovně ještě tančilo.

Od teď se již všechny sokolské akce pořádaly v nové sokolovně.


Převzal a upravil Tomáš Král z: https://www.sodopo.cz/historie.html#sokolovna

V době koronavirové jsme se v Informačním a kulturním centru OÁZA mimo jiné věnovali archivaci artefaktů našeho muzea. Při „velkém úklidu“ jsem narazil na staré fotografie. Našel jsem zde mnoho skvostů. Některé z nich bych rád prezentoval na veřejné venkovní výstavě. Mezi těmito skvosty byly i fotografie Obce sokolské a fotografie z budování naší sokolovny. Díval jsem se na tyto fotografie, ze kterých je patrná sounáležitost lidí a velké nadšení všech. 90 let, kdy sokolovna stojí! Sám jsem si uvědomil, jak dlouho už do sokolovny chodím – celých 45 let – tedy polovinu jejího věku. Nejprve jako hráč basketbalu od svých 6 let a nyní jako trenér atletiky. Vidím zde mnoho talentovaných dětí, třeba i jim bude dělat sokolovna radost tak dlouho jako mně nebo i déle. Pro jejich vývoj výborně slouží, mají zde plné vybavení, před pár lety byla rekonstruovaná. Za to patří velký dík předsedovi TJ Petru Polcarovi a starostovi MČ Zbyňku Richterovi.


Tomáš Král


31 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page